V ponedeljek, 17. februarja se je s prvim sestankom uradno začela pilotna aktivnost SEPORA – »SEctorisation POstojna Rijeka Action«. Ta povezuje Postojno in Reko pri vzpostavljanju učinkovitejšega sistema odzivanja na nesreče na čezmejnem območju. Cilj projekta je vzpostaviti nov okvir geografske razdelitve ozemlja na sektorje in podpisati sporazum o sodelovanju reševalnih ekip iz Postojne in Reke z ustrezno razdelitvijo nalog.
Na uvodnem srečanju pilotne aktivnosti SEPORA so predstavniki Občine Postojna skupaj s partnerji začrtali ključne smernice projekta. V prvem koraku bo izvedena analiza trenutnega stanja, saj je za uspešno izvedbo razdelitve območja ključno pridobiti točne podatke o obstoječih mehanizmih odzivanja.
Ko bo začetna analiza zaključena, se bo pričel proces razdelitve območja od Bakarskega zaliva do Postojne. Ta bo omogočil učinkovitejšo razporeditev virov, boljšo koordinacijo reševalnih ekip in hitrejše ukrepanje ob nesrečah. Glavnino dela pri razvoju modela razdelitve območja na sektorje bo izvedla Gradbena fakulteta v Reki, ki bo na podlagi mednarodnih standardov pripravila prilagojen sistem za naše območje.
Projekt SEPORA se izvaja v okviru programa Resilient Borders – Cross-Border Spatial Planning and Crisis Management Pilot Actions in je sofinanciran s strani Evropske unije. S povezovanjem znanja in izkušenj bo omogočilo hitrejši in bolje usklajen odziv ob naravnih nesrečah v čezmejnem območju.
Vir: Občina Postojna

Kot pridruženi partner pri projektu sodeluje tudi Občina Postojna in PGD Postojna.

